Očista kuchyne – ktoré veci by ste z nej určite mali vyhodiť?

V každej kuchyni sa dá nájsť niečo, čo tam už nepatrí. Niekedy sa zbytočných vecí nechceme vzdať, lebo máme pocit, že ich určite ešte použijeme – ale ruku na srdce, koľko rokov vám už na linke stojí tá prázdna dóza?

Očista kuchyne - ktoré veci by ste z nej určite mali vyhodiť?
(zdroj: unsplash.com)

Poškrabané a s ryhami?

Dosiek na krájanie má každý viacero – väčšinou podľa potravín, ktoré na nich krája. Skúste si však všimnúť, či už nemajú zbytočne hlboké ryhy po rezaní a nie sú nadmerne vypoužívané. Takéto ryhy na doske sú rizikom pestovania baktérií, lebo – povedzme si úprimne – asi málokto dosku zakaždým dokonale umyje saponátom, horúcou vodou a následne aj dezinfekciou. Ak má vaša doska dosť, nie je to až také drahé vymeniť ju za novú a najmä hygienickejšiu. Na nákup novej môžete využiť aj zľavové kupóny a zľavy a cena tak nebude prehnane vysoká. Aj nepriľnavé dno tej najlepšej panvice sa raz poškriabe. Hoci vám reklama sľubovala, že sa to nikdy nestane – roky používania vezmite do úvahy a pokiaľ nepriľnavosť už nie je taká, ako kedysi, zaobstarajte si nový kus.

Nevyzerajú staré, ale…

Plesnivé ovocie alebo skysnuté mlieko si v chladničke asi nenecháva nikto. Charakteristický zápach, ktorý ich sprevádza, vám to nedovolí – ale čo dochucovadlá zavreté vo fľaštičkách či pohároch? Tie väčšinou stoja niekde vzadu na policiach aj dlhé roky a veľmi ľahko sa na ne zabúda. Urobte nemilosrdnú revíziu a staré potraviny vyhoďte. Nielen že si tak urobíte v chladničke miesto, ale aj ozdravíte svoje varenie. Veľmi podobne sa to býva aj so zásobou korenín. Aj keď máme pocit, že sa na nich nemá čo pokaziť, časom strácajú svoju vôňu aj chuť a pri varení sú nanič. Ak sú koreniny otvorené, vyprchajú rýchlejšie, než tie zatvorené. Ale pre istotu skontrolujte aj tie zatvorené.

Jedlo v mrazničke nie je večné

Nezabúdajte ani na revíziu v mrazničke. Je to síce skvelé miesto na odkladanie zásob potravín, ale stále platí, že by tam nemali ležať večne. Obvykle to spoznáte podľa toho, že je na tom silná námraza. V takom prípade je viac, než isté, že prešlo niekoľko mesiacov od uloženia, a tak je namieste zbaviť sa toho. Poďakuje vám nielen mraznička, ale aj vaše telo. Samostatnou kapitolou je obitý riad. Aj keď tanier alebo šálka iba s kúskom obitia stále držia, nie je veľmi praktické ich skladovať. Riskujete nielen porezanie seba či niekoho z rodiny, ale aj zlú vizitku pred návštevami priateľov alebo príbuzných. Vyhodenie jedného-dvoch kúskov vás predsa nezruinuje a vybavenie kuchyne bude určite vyzerať lepšie. Potrebujete vymeniť aj kuchynský nábytok? To je už investícia o niečo väčšia, ale ak využijete Merkury Market zľavy alebo ASKO kupóny, nakúpite za skvelé ceny a vaša kuchyňa dostane nový život.