Bezpečné platenie online – viete, ako nenaletieť hackerom?

Nakupovanie cez internet je už každodennou záležitosťou. Množstvo ľudí si radšej vybavuje nákupy online, než v kamennej predajni. Je však nakupovanie a predovšetkým platenie na internete bezpečné? A ako sa zorientovať medzi overenými a podvodnými eshopmi, ktoré vás môžu vyjsť draho?

Bezpečné platenie online - viete, ako nenaletieť hackerom?
(zdroj: unsplash.com)

Nastavte si limity

Platobnou kartou sa dá na internete obvykle zaplatiť rýchlo, jednoducho a bez poplatkov. Stačí len zadať čísla a platnosť karty spolu s validačným kódom a je to. Niekedy to však môže byť aj rýchla cesta k vybieleniu vášho účtu.

Poďme sa teda pozrieť na opatrenia, ktoré môžete urobiť ešte predtým, než sa vám takáto nepríjemnosť stane. V prvom rade je dobré mať nastavené notifikácie SMS v prípade každej transakcie. Tiež nie je na zahodenie určiť si limit na transakcie na karte (pred každou väčšou platbou si to prípadne viete dočasne prestaviť).

Pomôcť vám môžu aj tieto pravidlá: pred zadávaním údajov online si vždy dobre pozrite adresný riadok. Ak v ňom nevidíte na začiatku https, formulár ani nevypĺňajte.

Dobré je aj nastaviť si v internetovom bankovníctve alebo vyžiadať priamo v banke zabezpečenie platieb kartou technológiu 3D Secure, vďaka tej budú vaše peniaze určite v bezpečí.

Používajte kreditku

Overujte si predovšetkým eshopy, v ktorých nakupujete. Tie dôveryhodné majú zverejnené podmienky vrátenia tovaru. Ak ich stránka neponúka, prípadne sú príliš komplikované, ide zrejme o podvod.

Čoraz populárnejšie sú tzv. phishingové stránky, ktoré síce vyzerajú ako známe značky, ale v skutočnosti ide o podvod a vy zaplatíte za tovar, ktorý vám nikdy nepríde. Ich spoločným znakom sú podozrivo nízke ceny, možnosť platiť len kartou (nie na dobierku) a zle zoštylizované popisy ponúkaných produktov, pretože sú obvykle vytvorené automatickým prekladačom.

Ak vlastníte kreditnú kartu, používajte na nákupy online tú. Kreditné karty sú totiž vybavené proti podvodom zárukou a banka vám pomôže s reklamáciou akýchkoľvek podozrivých nákupov na internete, koniec koncov, sú to jej peniaze.

Pozor na verejnú wifi

Najbezpečnejší spôsob, ako zaplatiť online, je platiť cez platobnú bránu, alebo internet banking svojej banky. Máte tak istotu, že sa vaše platobné údaje nikto nedozvie. Spoľahlivý eshop vás po platení presmeruje na overovaciu stránku, ktorá sa po potvrdení v aplikácii banky vráti späť na stránku eshopu.

Nikdy nenakupujte, keď ste pripojení k verejnej wifi – nakupovať by ste mali len cez bezpečnú wifi s heslom. Ak takú sieť nemáte k dispozícii, využite radšej mobilné dáta alebo dobierku.

Podvodom môžete predísť tým, že si poistíte kartu, ale aj tým, že hneď, ako zbadáte na svojom účte nejakú podozrivú transakciu, kontaktujete svoju banku. Tá vám môže kartu okamžite zablokovať a v opodstatnených prípadoch peniaze aj vrátiť.

A čo platenie pri nakupovaní v kamenných obchodoch? V prvom rade by ste si mali chrániť kartu pred stratou a tiež odhalením PINu. Môžete si ju zabezpečiť aj špeciálnym puzdrom s ochranou proti skenu. Ešte bezpečnejšie je platenie mobilom alebo hodinkami, kde platba prechádza ďalšou kontrolou, či už cez face id, systém Apple alebo Google pay a iné bezpečnostné prvky. Pozrite si naše tipy na najlepšie mobily alebo najlepšie smart hodinky, vďaka ktorým budú vaše platby bezpečné a zároveň pohodlné.