Zakyslený organizmus je to najhoršie, čo môže byť – toto to ešte zhoršuje

Zdravotným problémom je najlepšie predchádzať, pretože ich riešenie je už posledným štádiom. Ak sa v našom organizme začne hromadiť veľké množstvo kyselín, vytvára sa prostredie ideálne pre množenie baktérií a vznik mnohých ochorení. Môžu za to predovšetkým kyselinotvorné potraviny.

Zakyslený organizmus je to najhoršie, čo môže byť - toto to ešte zhoršuje
(zdroj: unsplash.com)

Kyselinotvorné potraviny nie sú vyslovene zlé

Prekyslenie organizmu sa prejavuje predovšetkým pálením záhy, nadúvaním, rôznymi kožnými problémami, ako je napríklad ekzém alebo akné, oslabenou imunitou a zníženou schopnosťou regenerácie. Dlhodobo prekyslené prostredie organizmu je nebezpečné, pretože je základom pre vznik civilizačných ochorení ako je cukrovka, obezita či migréna. Vhodným riešením však nie je ani ich z jedálnička úplne vylúčiť. Mnohé kyselinotvorné potraviny sú totiž okrem iného aj veľmi zdravé a telu dodávajú živiny a vitamíny. Sú to napríklad ryby, ktoré je odporučené konzumovať aj dvakrát týždenne. Čo by ste mali urobiť, je skôr potlačiť účinok kyselinotvorných potravín, a to sa dá konzumáciou tých zásadotvorných. Pomôcť si môžete aj výživovými doplnkami a voľnopredajnými liekmi, ktoré potláčajú kyselinu. Na ich nákup z pohodlia domova môžete využiť naše zľavové kódy a zľavy.

Rastlinné aj živočíšne

O ktoré potraviny konkrétne ide, ak hovoríme o kyselinotvorných? Kyselinotvorné sú takmer všetky druhy mäsa, najmä bravčové a hovädzie. Mierne kyslé sú okrem rýb aj ustrice. Najmenej nám škodia vajíčka, jogurty, maslo a smotana, čo sa ale nedá povedať o surovom mlieku, syroch alebo dokonca aj o zmrzline alebo tvarohu. Z niektorých druhov syrov sa dokonca v tele rozkladom tvorí a ukladá kyselina dusičná. Hoci sme doteraz hovorili prevažne o živočíšnych potravinách, medzi kyslé potraviny patria aj tie rastlinné. Ide najmä o obilniny, z ktorých je najsilnejšia pšenica a menej kyslé sú špalda, ovos, raž a ryža. Aj ovocie a zelenina nám v tele tvoria kyseliny, najmä mierne kyslý ananás, čučoriedky, brusnice alebo višne a rebarbora. Silnými kyselinami sú napríklad sušené slivky. Kyseliny podporuje aj konzumáciu zaváraného ovocia.

Alkohol je zo všetkého najhorší

Veľkým prekvapením pre vás asi nebude, že aj väčšina strukovín predstavuje kyselinotvorné potraviny. Fazuľa, šošovica a iné strukoviny produkujú kyseliny a zároveň majú aj mnoho pozitívnych výživových vlastností, vrátane zabezpečenia príjmu bielkovín. Mali by ste ich preto do svojho jedálnička umiestňovať v primeranom množstve a vyvažovať príjmom zásadotvorných potravín. Bohužiaľ, zakysliť telo dokáže aj pitie čierneho čaju a kakaa. Podstatne horšie sú na tom víno, pivo, tvrdší alkohol a sladené nápoje. Aj populárna káva sa radí medzi kyselinotvorné potraviny a organizmus zakysľuje, ak ju však budete piť v odporúčanom dennom množstve, nič vám nehrozí. Pozrite si aj náš tip na kávovar na zrnkovú kávu a vychutnávajte si šálku kvalitnej kávy ako z kaviarne u seba doma.