Ondrej Nepela

Ondrej Nepela

Ondrej Nepela bol výnimočný slovenský krasokorčuliar a doteraz jediný víťaz na zimnej olympiáde, ktorý pochádzal zo Slovenska. Slovenský krasokorčuliar, neskôr profesionálny krasokorčuliar a držiteľ trénerskej licencie - fešák, vážny elegán bez lacného úsmevu. Človek, ktorý mal jeden veľký sen - skákať raz tak frajersky ako Kanaďan Donald Jackson na pražskej exhibícii svetového šampionátu roku 1962 - Ondrej Nepela.

Krasokorčuľovaniu sa Ondrej Nepela (*22.január 1951, Bratislava – † 2. február 1989, Mannheim, Nemecko) začal venovať od svojich siedmych rokov a zasvätil mu celý svoj život. Pod hlavičkou Slovana Bratislava sa ho chopila krasokorčuliarska trénerka Hilda Múdra. Nepela nebol veľký, ale bol spoľahlivý skokan a napokon toho Jacksona aj prekonal. Už len v tom, že Jackson sa nikdy olympijským víťazom nestal.

Nepelova bilancia v prvenstvách:
1972 - Olympijsky víťaz
1971, 1972, 1973 - majster sveta
1969, 1970, 1971, 1972, 1973 - majster Európy
1965, 1966, 1967, 1968, 1969, 1971, 1972, 1973 - majster Československa.

Na majstrovstvách sveta stihol byť ešte dvakrát druhý (1969, 1970) a do jeho zbierky patrili ešte bronzy z majstrovstiev Európy (1966, 1967, 1968). Celkovo teda získal na ZOH, majstrovstvách sveta a majstrovstvách Európy 9 zlatých, 2 strieborné a 3 bronzové medaily. Nie náhodne bol vyhlásený za slovenského športovca 20.storočia.

Nepelu politika nezaujímala, mal v hlave len svoje krasokorčuľovanie. Niektoré z výrokov, ktoré padli na jeho adresu:

„Ondrej nie je Jackson ani Jenkins, on je Shäfer alebo Divín. Elegancia, chlad a pokojné nervy - rovná sa medaila. Od každého nemožno očakávať všetko. Ondrej jednoducho nevybuchuje temperamentom.“ - to bola charakteristika z týždeníka ŠTART z 1970.

„Nepelova kresba na ľade si môžete prečítať ako v čítanke. Keď sledujete rytmus jeho tela, pri povinných cvikoch, môžete konštatovať iba jedno - dokonalý krasokorčuliar.“ - Nemecký odborník Heinz Lindner.

„Poznám Ondra už niekoľko rokov a je jeden z mojich najlepších priateľov. Nepokazí nijaký žart. Úprimne sa priznám, že mu závidím ako sa dokáže koncentrovať na preteky. Ja som nervák, no on má hádam namiesto nervov laná.“ - súper Sergej Četveruchin.

„Som o niekoľko rokov mladší. Nepoznáme sa dlho, ale medzi našimi pretekármi je Nepela veľmi obľúbený. Obdivujem jeho krasokorčuliarske umenie. Zo srdca mu želám, aby získal v Lyone titul.“ - Jan Hoffmann.

„Vážim si takých športovcov, ktorým úspech nezamotá hlavu. Medzi nich patrí aj Nepela. Ale aby sme na neho nespievali len samé chvály, prospelo by mu svižnejšie tempo. Bol by ešte pôsobivejší.“ - ruský tréner Žuk.

Výnimočným bol nielen Ondrej Nepela. Výnimočným bol aj jeho vzťah s trénerkou Hildou Múdrou. On ju volal teta, ona jeho Ondrík. Bola mu jeho druhou mamou a on jej tretím synom.

„Bol v tom kus náhody a veľkého šťastia že som sa dostal práve ku tete Múdrej, je to vynikajúca trénerka a netreba ani zoširoka hovoriť o tom, čo všetko mi dala z technickej stránky, akú priam anjelskú trpezlivosť so mnou mala najmä na začiatkoch a ako majstrovsky mi pomáhala zvládnuť ďalšie, stále náročnejšie prvky krasokorčuliarskeho umenia. Dnes však viem viac než pred zopár rokmi: svojou vytrvalosťou, dôslednosťou, sústredenosťou, presnosťou a veľkou zodpovednosťou akosi nepriamo vštepovala postupne všetky tieto vlastnosti aj mne. Po celé tie roky vždy vedela čo chce, a dokázala ísť a viesť ma priamočiaro a dôsledne k ďalšiemu cieľu. Ak som dnes taký, aký som - nielen ako pretekár, ale aj človek - má na tom obrovský diel zásluhy práve teta Múdra.“ - takto sa poďakoval Nepela svojej druhej mame - Hilde Múdrej.

A teta Hilda na tému Ondrej Nepela automaticky zareaguje dialektikou vzťahov: „Je to jednoduché, bez Nepelu by nebolo Múdrej a bez Múdrej by nebolo Nepelu.“ Múdra mu poskytla svoj azyl, istotu, zázemie, harmóniu a domov. Rozdala sa, obetovala sa, stavila všetko na jednu kartu a vyšlo to.

Ondrej si svoju medzinárodnú premiéru si odkrútil hneď na zimnej olympiáde, ktorá bola takmer za humnami od Bratislavy - ZOH 1964 v Innsbrucku. O dva roky na európskom šampionáte v Bratislave prišla prvá medaila - bronz. S jeho ôsmym miestom na olympiáde v Grenoble. Prvý vážny titul prišiel na majstrovstvách sveta v Lyone. Až prišiel zlatý rok 1972. Najskôr olympiáda v Sappore a zlatá olympijská medaila po precízne odjazdenej voľnej jazde s malou chybičkou. Zrodilo sa jediné prvenstvo slovenského športovca na zimnej olympiáde. Hneď na to majstrovstvá sveta v Calgary a opäť zlato. Zakončil to zlatý šampionát starého kontinentu. Úspešný rok ale skalila smrť Ondejovej veľkej kamarátky - krasokorčuliarky Hany Maškovej.

Rok 1973 bol posledným amatérskym a súčasne otravným ako cyankáli. Priniesol však dve zlaté - zo sveta a Európy a bol koniec.

Ondrej sa stal profíkom, a ľadová revue jeho ďalším pôsobiskom. A to ho pohltilo až tak, že ukončil štúdium na práve. Potom ešte krátke intermezzo ako tréner. Jeho zverenkyňou bola Claudia Leisterová, ktorá mala veľkú rivalke v Katarine Wittovej. Po olympiáde v Calgary v roku1988 u Nepelu prepukla choroba - rakovina lymfatických uzlín a rakovina konečnika. Objavili sa chýry o nákaze vírusom HIV. Ondrej Nepela zomrel jedenásť dní po svojich 38.narodeninách.


foto: TASR


Jakub Hlohoš,  21 Jan 2010

Zdieľať