Nevonia to u vás? Tipy a triky, ako odstrániť neželané vône z domácnosti

Tak, ako má každá špecifická miestnosť svoju špecifickú vôňu, má inú vôňu aj každá domácnosť. Koľkokrát ste si povedali, keď ste k niekomu prišli, že u neho krásne vonia? A tá vôňa bola a stále je rovnaká pri každej návšteve. Chceli by ste, aby to platilo aj o vašej domácnosti?

Nevonia to u vás? Tipy a triky, ako odstrániť neželané vône z domácnosti
(zdroj: unsplash.com)

Vôňa nikdy nie je len jedna

Vôňa domova je súhrou mnohých rôznych vôní. Patria sem predmety ako sviečky, esenciálne oleje a izbové spreje, ale aj čistiace prostriedky, pachy z varenia, pracie prostriedky, domáce zvieratá a naše parfumy. Vôňa domácnosti môže byť príťažlivá a privodiť pocit pohodlia. Môže byť však aj nepríjemná – najmä v prípade, ak zanedbáte napríklad pravidelné upratovanie. Veľa závisí aj od jedla, ktoré varíte alebo koláča, ktorý ste upiekli. Vône sa totižto miešajú, a tak vo výsledku môžete používať rovnaký osviežovač, ako vaša suseda, ale u vás doma vznikne úplne iná, jedinečná vôňa.

Vôňa lesa vďaka nábytku

Vôňu domácnosti umocňujú aj kvety. Hlavne tie, ktoré obsahujú vonné silice vznášajúce sa vo vzduchu. Napríklad čerstvé rezané kvety potešia každú ženu a môžu domácnosť rozvoňať. Ale svoje robia aj kvety v črepníku – napríklad hyacint a ľalia majú veľmi výraznú vôňu. Aj samotný nábytok môže podčiarknuť vôňu domácnosti. Nová drevená podlaha, drevený nábytok, nový koberec – prírodná vôňa pre skutočných pôžitkárov. Stretnúť sa však v domácnostiach nemusíte len s vôňou, ale aj zápachom. Najčastejšie pochádza z práčky, sušičky, umývačky riadu, topánok alebo zvierat. Svoju vôňu má však aj každý človek, a tú ovplyvňuje jedlo, ktoré konzumujeme, choroby, s ktorými bojujeme alebo ich prekonávame, prípadne aktivity, ktorým sa venujeme.

Skrytí „smraďoši“

Nepríjemných pachov vo svojej domácnosti sa môžete zbaviť niekoľkými spôsobmi. Prvým a asi najlogickejším je vetranie. Pomôcť vám môže aj čistička vzduchu. Ak o kúpe takéhoto spotrebiča uvažujete (hodí sa aj pre alergikov), kúpte ho pokojne online a využite aj zľavy – zľavy pre slovenské eshopy na zlavovy-kod.sk a zľavy pre české eshopy na slevovy-kod.cz. Ošetrujte nábytok a čalúnenie, pretože kľúčom k zbaveniu sa zápachov je odstrániť ich čiastočky zabudované vo vašom nábytku, kobercoch a záclonách. Plný odpadkový kôš alebo nevypratá bielizeň vo vlhkej kúpeľni je jasným vinníkom smradu, ktorý však môžete odstrániť jednoducho – ubezpečte sa, že tieto predmety odstránite skôr, než začnú zapáchať. Keď varíte, zapnite digestor, prípadne aj ventilátory, aby cirkuloval vzduch a odfiltrovali sa pachy a toxíny. Ak sa vám valí zápach z odtoku, skúste zmiešať šálku sódy bikarbóny so šálkou octu. Zmes zlejte do odtoku, nechajte hodinu postáť a potom opláchnite teplou vodou.