Deti a zdravá strava – ako naučiť deti jesť zeleninu a ovocie?

Všetci dospelí dobre vieme, aká je pre nás dôležitá zdravá a vyvážená strava. Dostatok ovocia, zeleniny, bielkovín, sacharidov aj vlákniny. Deti tomu ale ešte úplne nerozumejú a jedia len to, čo im naozaj chutí. A býva to nezdravé jedlo, čo im chutí najviac. Ako naučiť deti jesť viac ovocia a zeleniny bez toho, aby ste ich museli nútiť?

Deti a zdravá strava – ako naučiť deti jesť zeleninu a ovocie? (Foto: unsplash.com)

Začnite čo najskôr

Čím skôr začnete s ovocím a zeleninou u dieťaťa, tým lepšie. Samozrejme, keď prechádza od materského mlieka ku normálnej strave, tak je to práve ovocie a zelenina, ktoré tvoria najväčšiu zložku stravy. Dôležité je, aby ste potraviny neustále pridávali, no nezamieňali ovocie a zeleninu za sladkosti, mäso, ryžu alebo zemiaky. Keď sa dieťa naučí, že ku každému jedlu patrí aspoň trochu ovocia alebo zeleniny, tak mu to zostane až do dospelosti.

Buďte deťom príkladom

Deti vždy opakujú to, čo vidia u svojich rodičov. Ak vidia, že jete ovocie a zeleninu, chutí vám a snažíte sa ju pripraviť na rôzne spôsoby, tak im to bude pripadať normále a aj oni si zeleninu a ovocie obľúbia. Treba rátať aj s tým, že deťom nemusia chutiť aj paradajky, aj papriky, aj uhorky. Hlavne sa nesnažte nútiť ich každú jednu zeleninu. Veď ani vy nemáte radi všetko. Skôr dieťa nechajte, nech vyskúša toho čo najviac, nájdite druhy zeleniny a ovocia, ktoré mu chutia a zaraďte ich do jedálnička.

Začnite s malými porciami

So všetkým treba začať postupne. Hlavne ak si chcete nadobudnúť nejaký zvyk, s ktorým len tak neprestanete. Takto to robte aj vtedy, keď budete chcieť naučiť svoje deti naučiť jesť viac zeleniny a ovocia. Pokrájajte im trochu jablka k raňajkám, naservírujte im kúsok cvikly k obedu a na večeru si dajte pečivo s nátierkou a paradajkami. Aj takéto maličké kroky môžu viesť k hlbokým a dlhodobým návykom.